Jak změřit nohu
Před samotným výběrem bot je potřeba správně změřit nohu. Existuje několik způsobů. Vyberte si, který vám vyhovuje nejvíce. Zejména v případě dětí ale doporučujeme měřit nohu vícekrát, klidně i více způsoby, protože děti se rády vrtí a nepostojí chvíli v klidu, tak ať získáte co možná nejpřesnější výsledek. Vždy měřte obě chodidla, jejich velikost se může lišit. Boty vybírejte podle delšího chodidla.
Měřte vzdálenost od paty k nejdelšímu prstu. Nemusí jím být vždy palec, ale třeba druhý prst. Při výběru boty je potom důležité zvolit správný nadměrek, tzn. prostor před nejdelším prstem v botě. Ten je v botě potřeba proto, aby se mohly prsty správně rozprostírat při chůzi, tak jako by to dělaly na boso. Nohy měřte bez ponožek a raději odpoledne (večer), protože chodidla v průběhu dne nabývají na objemu.
U dospělého člověka je vhodný nadměrek 6-10 mm, u dětí 9 -12 mm. U začínajících chodců nebo otevřených sandálků je lepší zvolit nadměrek menší (0,7 – 0,9 mm). Protože dětem rostou nohy rychle a mnohdy skokově, je třeba měřit častěji, klidně jednou za měsíc. Když zjistíte, že prostor v botě už je jen 6 mm (nebo méně), je nejvyšší čas pořídit větší boty.
Měření měřidlem +12
Nejrychleji změříte nohu měřidlem +12. Tato chytrá pomůcka je vyrobena tak, že má za patou přidaný prostor 12 mm, takže číslo, které odečtete už udává celkovou vnitřní délku boty. Pokud tedy chcete znát samotný rozměr chodidla, musíte odečíst 12 mm.
Příklad: Pokud naměříte na měřidle 185mm, bota kterou potřebujete koupit by měla mít přibližně tento vnitřní rozměr (tzn. 182 – 185mm), zatímco samotná noha měří 173 mm.
Při měření je důležité chodidlo zatížit celou vahou. Dbejte na to, aby se pata dotýkala stěny měřidla. Potom dotlačte červený zobáček na hranu nejdelšího prstu (obvykle palec nebo druhý prst) a odečtěte rozměr na metru, který trčí nahoru za patou. Toto číslo udává vnitřní rozměr boty, kterou chcete pořídit.
Měření délky z nákresu
Základem k tomuto měření je správně obkreslené chodidlo. K tomu doporučujeme použít krabici, postavit se do ní a nohu zarovnat patou a boční hranou ke stěnám krabice. Chodidlo je potřeba zatížit celou vahou. Potom kolmo vedenou tenkou tužkou (nebo mírně zešikma směrem k chodidlu, abyste nepřidávali k obrysu tloušťku tužky) obkreslete chodidlo. V tomto nákresu proveďte 2 spojnice. Jednu mezi patou a nejdelším prstem - udává délku chodidla, druhou v nejširším místě chodidla (obvykle přes klouby prstů) – udává šířku chodidla.
K naměřené délce je potřeba přičíst 12 mm, abyste získali výsledný vnitřní rozměr boty, kterou budete kupovat. K šířce přičtěte 2 – 5 mm.
Pokud nemáte po ruce krabici, můžete položit papír ke zdi a na něj postavit nohu tak, aby se pata dotýkala stěny. Dále pokračujte tak, jak je uvedeno v popisu s krabicí.
Měření šuplerou
Pro měření šířky chodidla můžete použít buď výše zmíněný obkres nohy, nebo šupleru. Tu umístěte kolmo přes nejširší místo chodidla a odečtěte rozměr. K němu nezapomeňte přičíst 2 – 4 mm, abyste věděli jak širokou botu zvolit.